Darmowy kurs własności intelektualnej

Fundacja Nowoczesna Polska przygotowała kurs i zestaw materiałów dla wykładowców uczelni wyższych prowadzących zajęcia z obowiązkowego przedmioty „Własność intelektualna”. Całość została przygotowana na 15 godzin (6 wykładów oraz test).

wtorek, 30 września 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3399

Otwarty dostęp, czyli walka z wiatrakami

Kilka dni temu obrońcom „jedynej i niezbywalnej jakości nauki” został wytrącony z ręki kolejny argument. Jedno z najlepszych czasopism naukowych na świecie, tj. „Nature Communications”, ogłosiło, że przechodzi na publikowanie tekstów w otwartym dostępie i od tej pory materiały będą publikowane m.in. na licencji Creative Commons BY 4.0. Co to oznacza? Między innymi to, że każdy użytkownik Sieci może nie tylko za darmo i bez technicznych ograniczeń (tzn. bez potrzeby logowania się i zakładania konta) pobrać i przeczytać artykuł, ale może go również przetłumaczyć i bez pytania wydawcy czy autora o zgodę opublikować u siebie w antologii. Dlaczego tak ważne czasopismo (jako jedno z wielu – co trzeba podkreślić) postanowiło zrobić taki krok? To naprawdę proste: przede wszystkim dlatego, że celem nauki i komunikacji naukowej jest jak największa popularyzacja wyników badań. Gdyż dzięki temu nasze społeczeństwa szybciej się rozwijają, a badania finansowane – najczęściej – ze środków publicznych służą tym, którzy je finansują.

poniedziałek, 29 września 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3398

Publikacje SGH w sieci

W tej witrynie udostępniamy Państwu publikacje do darmowego pobrania. Są to przede wszystkim materiały, które zostały wydrukowane w niewielkich nakładach w formie tradycyjnej książki na potrzeby konferencji albo jako ich podsumowanie, dlatego nigdy nie znalazły się w sprzedaży.

środa, 24 września 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3397

Nowy Kindle

Ostatnie przecieki nie były przypadkowe. Mówiło się o premierze nowego modelu Kindle, być może kilku nowych modeli w okolicach października, a nawet listopada. Amazon zaprezentował właśnie cały swój nowy line-up. Wśród nich są dwa zupełnie nowe czytniki.

piątek, 19 września 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3396

Konferencja – Szkoła dziś i jutro – wyzwania dydaktyczne

Mając na uwadze wzrastające zapotrzebowanie na wysokie kompetencje nauczycieli w zakresie wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych w nauczaniu Szkoła Główna Handlowa w Warszawie i Ośrodek Rozwoju Edukacji zapraszają na jednodniową konferencję pt. „Szkoła dziś i jutro – wyzwania dydaktyczne”. Celem konferencji jest wprowadzenie dyrektorów szkół, nauczycieli przedmiotowych, metodyków oraz studentów kierunków nauczycielskich w zagadnienia merytoryczne i metodyczne dotyczące nowoczesnej dydaktyki, w tym korzystania z e-podręczników tworzonych w ramach projektu "E-podręczniki" do kształcenia ogólnego. Konferencja odbędzie się 18 września 2014 r. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

czwartek, 18 września 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3395

Od wysypu uczelni do inflacji wykształcenia

Dyplom szkoły wyższej nigdy nie był w Polsce tak powszechny jak dziś. I tak niewiele wart. Ćwierć wieku demokracji przyniosło nam setki nowych placówek i tysiące bezrobotnych legitymujących się tytułem magistra.

środa, 17 września 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3394

Polska chce powszechnej nauki programowania

Według badań przeprowadzonych na zlecenie Centrum Cyfrowego (Nauka programowania w szkołach. Czas na upgrade? 2013) 85% Polaków uważa, iż nauka programowania przyniosłaby młodym ludziom wiele korzyści. Jednocześnie tylko 8,1% Polaków deklaruje umiejętność stworzenia programu komputerowego z użyciem języka programowania.

wtorek, 16 września 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3393

10 lessons learned from MOOCs

Massive open online courses embarked on what was supposed to be their climb to world domination, or at least a complete transformation of higher education, in 2012. It was the "Year of the MOOC," as declared by The New York Times, and the so-called Big Three of MOOC providers taught their first courses that year. For-profit providers Coursera and Udacity launched in January and February of that year, respectively. And EdX, the non-profit collaborative venture of Harvard University and the Massachusetts Institute of Technology, launched its first MOOCs later that fall. Fast-forward two years, and the predictions about the disruptive effect MOOCs would have on traditional colleges and universities have, so far, been overblown. But with two years of experience under their belts, MOOC providers and users are adjusting both their perceptions about online learning and the courses themselves...

czwartek, 11 września 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3392

30 września ruszy nowy portal dla wybierających studia

Kierunki studiów zagrożone zamknięciem, bieżąca oferta 435 uczelni, liczba studiujących i kandydatów na poszczególne kierunki m.in. takie dane znajdą się w portalu Wybierz Studia, przygotowanym przez resort nauki. Oficjalnie zacznie on działać 30 września.

piątek, 05 września 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3391

Tablet w szkole niczym opium dla mas, czyli jak wykreować nieistniejącą potrzebę

„Internety, tablety, po co kajety?!” – takim hasłem promuje swoją szkolną promocję jeden z operatorów komórkowych. Zresztą nie tylko on, bo tablety dla uczniów przewijają się od kilku tygodni w wielu innych spotach reklamowych. Dyskonty wciskają modele za kilkaset złotych zamiast piórników i cyrkli, a w gazetkach z promocjami z hipermarketów znajdziemy kilka razy więcej stron poświęconych elektronice niż zazwyczaj. Nagonka ta nie ma jednak żadnego przełożenia na praktykę.

czwartek, 04 września 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3390

Ambitne plany polskiego BookLikes naprawdę mi imponują

Nadchodzi jesień, a z nią długie, deszczowe popołudnia i wieczory.Ten czas można spędzić z kolejnymi odcinkami seriali lub przed konsolą, ale wiele osób wybiera dobry napój i książkę. Społeczność czytelników w Interencie znalazła swoje miejsce na wielu serwisach, jednym z nich jest polski, działający od maja 2013 roku, BookLikes. A zdradzone nam przez założyciela, Dawida Piaskowskiego, zapowiedzi i plany rozwoju potwierdzają ogromny potencjał serwisu.

środa, 03 września 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3389

Blackboard answers higher ed's 'ice bucket challenge' with scholarship contest

Designed as a play on the ALS Ice Bucket Challenge, #paymytuitionchallenge trended on Twitter much of Thursday with students drawing attention to the rising cost of higher education by asking everyone from Ellen DeGeneres to Bill Gates and President Barack Obama to pay their tuition.Blackboard took note and is launching a scholarship challenge centered around the campaign, with a $15,000 award going to the winner and two $5,000 awards going to the runners-up.

wtorek, 02 września 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3388
Polecamy instytucje projekty platformy Archiwum