Ruszyło polskie Google News

Polska wersja zbiera informacje z 300 różnych źródeł internetowych: polskich portali, stron magazynów i serwisów tematycznych. Wiadomości podzielone są na sześć kategorii, w tym nauka i technika.

wtorek, 30 września 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1252

7 lat polskiej Wikipedii

Pierwszym hasłem była Reguła Titiusa-Bodego - od tego zaczęła się polska edycja największej wirtualnej encyklopedii na świecie, Wikipedii. Założył ją Paweł Jochym przy pomocy Krzysztofa Jasiutowicza...

poniedziałek, 29 września 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1251

Ile drzew kosztuje Twój samochód?

Fundacja Aeris Futuro udostępniła internetowy kalkulator, który pozwala każdemu zainteresowanemu sprawdzić jaki wpływ na środowisko ma prowadzony przez niego styl życia. "Aplikacja uwzględnia nie tylko tradycyjne środki lokomocji, ale również umożliwia przeprowadzenie symulacji dla komunikacji kolejowej oraz lotniczej. Dostępna jest też opcja obliczeń dla biura oraz różnego rodzaju wydarzeń, jak np. festiwale, konferencje, a nawet imprezy rodzinne" - mówi Sławomir Jucha, kierownik Działu Kreacji w Grupie Adweb.

niedziela, 28 września 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1250

Wikipedia: Wiedza w zasięgu ręki czy idealne narzędzie manipulacji?

W założeniu miała nie być elitarna, tak jak zwykłe encyklopedie, lecz maksymalnie demokratyczna, otwarta na każdego internautę, który chciałby uzupełniać jej zasoby. Miała być niepoddana żadnej władzy, wszechstronna, darmowa, wciąż aktualizowana i rozwijająca się. Brzmi to dumnie. Jednak rzeczywistość wcale nie jest tak idealna. Co jakiś czas pojawiają się informacje o błędach i manipulacjach dotyczących tej największej sieciowej encyklopedii. Jaka jest więc Wikipedia? Czy można jej zaufać? Więcej...

sobota, 27 września 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1249

Spryciarze.pl doczekali się konkurencji - ekspertów

Po udanym starcie, zdobyciu kilku nagród oraz zastrzyku finansowym od inwestora portalowi Spryciarze.pl przyjdzie zmierzyć się z konkurencją. Właśnie wystartowała witryna Experci.tv, która obok filmów z poradami pozwoli zarobić twórcom kursów wideo.

piątek, 26 września 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1248

Unijne pieniądze na e-learning w polskich uczelniach

Uczelnie, które chcą wprowadzić nauczanie na odległość lub nowoczesne procesy zarządzania, mogą ubiegać się o wsparcie finansowe z UE. Do podziału jest ponad 104 mln 131 tys. zł. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR) ogłosiło w poniedziałek na stronie internetowej rozpoczęcie naboru wniosków w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (PO IiŚ 2007 - 2013), współfinansowanego przez Unię Europejską. Nabór prowadzi Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) w Warszawie. Więcej...

czwartek, 25 września 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1247

Powstaje internetowy słownik tworzony przez użytkowników

Definicje słów zawarte w większości dostępnych słowników internetowych sporządzone są przez znawców języka. Dlatego właśnie powstaje Wordia.com - witryna tworzona przez zwykłych internautów. Więcej...

środa, 24 września 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1246

Naucz dziecko jak korzystać z komórki

Ruszyła nowa akcja społeczna pod nazwą "Moja Pierwsza Komórka". Jej celem jest rozpropagowanie zasad bezpiecznego i racjonalnego korzystania z telefonu komórkowego wśród najmłodszych. W ramach akcji opracowano m.in. 7 zasad, o których powinny pamiętać nie tylko dzieci.

wtorek, 23 września 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1245

Education IT Spending, Fueled by Telecom, To Top $56 Billion by 2012

In the United States, IT spending in education will reach $47.7 billion by the end of this year and is expected to top $56 billion by 2012, according to a new report from Compass Intelligence, an IT consultancy and market research firm. This growth in education - both K-12 and higher ed - is being fueled in particular by expenditures in telecommunications, collaborative technologies, and outsourced IT services.

poniedziałek, 22 września 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1244

Is Blended Learning Effective?

Blended learning sounds like a nice idea - mixing a traditional classroom environment with online components - but is it actually effective? It seems almost intuitively obvious that it is. And with the explosion of blended course delivery in recent years, despite the dearth of research, clearly education institutions take that point for granted...

niedziela, 21 września 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1243

Agora edukuje gimnazjalistów

Zdajmy.pl: platforma e-learningowa dla gimnazjalistów przystępujących do egzaminów to kolejna internetowa inicjatywa Agory z zakresu edukacji. Kursy adresowane są dla uczniów ostatnich klas przygotowujących się do egzaminów gimnazjalnych.

sobota, 20 września 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1242

Trudna praca domowa? Kup ją!

Co ma zrobić uczeń lub student, który musi odrobić skomplikowaną pracę domową, a sam nie może znaleźć odpowiedzi? Powinien skorzystać z serwisu StudentOfFortune, w którym posiadający wiedzę dzielą się nią, przy okazji zarabiając pieniądze.

piątek, 19 września 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1241

Ruszył NBPnews.pl

W Narodowym Banku Polskim powstał nowy serwis informacyjny - NBPnews.pl. Zadaniem serwisu jest m.in. rozpowszechnianie dorobku Narodowego Banku Polskiego i przedstawienie w przystępnej formie badań ekonomicznych prowadzonych w NBP.

czwartek, 18 września 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1240

Rola internetu w Polsce - sondaż MSWiA

Zakończyło się sondażowe badanie MSWiA na temat roli internetu w Polsce, przeprowadzone przy udziale największych polskich portali – Gazeta.pl, Interia.pl, Onet.pl, o2.pl i WP.pl oraz firmy Polskie Badania Internetu.

środa, 17 września 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1239

Rusza internetowa telewizja Parlamentu Europejskiego

W środę, 17 września zostanie oficjalnie uruchomiony EuroparlTV - internetowy kanał telewizyjny Parlamentu Europejskiego. Wszystkie kanały internetowej telewizji EuroparlTV oglądać będzie można pod adresem www.europarltv.europa.eu. Więcej...

wtorek, 16 września 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1238

Prezentacje multimedialne a prawo autorskie

Prezentacje multimedialne stały się już narzędziem pracy szkoleniowców i wykładowców, a ich tworzenie jest pewnego rodzaju sztuką, w której w celu zwiększenia atrakcyjności przekazu często sięga się również po cudzą twórczość – pisze Agnieszka Wachowska, młodszy konsultant z kancelarii Kuczek Maruta i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych.

poniedziałek, 15 września 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1237

Blackboard Customers Consider Alternatives

Blackboard has become the Microsoft of higher-education technology, say many campus-technology officials, and they don't mean the comparison as a compliment. To them the company is not only big but also pushy, and many of them love to hate it.

niedziela, 14 września 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1236

Emeryci uczą się internetu

Uczą się, czym jest internet, jak wysłać MMS i przerzucić zdjęcia z aparatu na komputer. - Na początku nie wierzyłam w swoje siły. Dziś pokazuję innym, o co w tym wszystkim chodzi - mówi jedna z trenerek seniorek.

sobota, 13 września 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1235

Polskie portale edukacyjne dla dzieci - nuda i sztampa

Wiek najmłodszych internautów obniża się coraz bardziej. Ogrom możliwości, jakie daje internet powoduje, że wielu rodziców i nauczycieli chętnie wykorzystałoby szerzej to medium w procesie edukacji. W języku angielskim uczniowie mają do wyboru wiele wartościowych serwisów edukacyjnych. Kiedy doczekamy się podobnej oferty w języku polskim?

piątek, 12 września 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1234

Miliony archiwalnych artykułów za darmo w sieci

Google porozumiało się z 100 gazetami w sprawie digitalizacji ich starych wydań. Koncern udostępni dawne artykuły w takiej formie, w jakiej ukazały się na papierze. Więcej...

czwartek, 11 września 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1233

Google zaprasza na szkolenie

Google przygotowuje specjalnie szkolenie oraz serwis internetowy - Google dla firm - przeznaczony dla webmasterów i firm, które chcą zabłysnąć w Internecie i w świecie nowych technologii.

środa, 10 września 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1232

Springer uruchamia serwis dla studentów

Wystartował Students.pl - nowy projekt internetowy Axel Springer Polska, łączący funkcje portalu kontentowego z serwisem społecznościowym.

wtorek, 09 września 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1231

Wykorzystanie technologii w brytyjskich szkołach

Dążenie do perfekcji w wykorzystaniu nowych technologii w szkołach przynosi znaczące korzyści. BECTA (British Educational and Communications Technology Agency), brytyjska agencja rządowa wdrażająca innowacyjne technologie do edukacji, ogłosiła, że w Wielkiej Brytanii już tysiąc szkół posiada akredytację zwaną ICT Mark. Oznacza to, że szkoły w sposób zaawansowany i odpowiedzialny wykorzystują technologie w procesie edukacji.

poniedziałek, 08 września 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1230

Uczniowie lubią Web 2.0, nauczyciele mniej

Nauczyciele i uczniowie w odmienny sposób podchodzą do narzędzi Web 2.0 w edukacji. Ci pierwsi są wobec nich raczej nieufni. Ci drudzy (a także ich rodzice) chcieliby więcej tego typu nowinek w edukacji – wynika z badań ntl:Telewest Business.

niedziela, 07 września 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1229

Nowy format komputera dla ucznia

Intel rozszerza ofertę produktów przeznaczonych do uczniowskich komputerów osobistych, wprowadzając konstrukcję wyposażoną w tablet, ekran dotykowy i funkcje wykrywania ruchu.

sobota, 06 września 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1228

Druga edycja Gadu-Dyktanda we wrześniu

"H" czy "ch"? Gżegżółka czy grzegżółka? Jak pisać "nie" z imiesłowami? Szkolne dylematy po raz drugi przenoszą się do internetu - 24 września rusza kolejna edycja Gadu-Dyktanda. Tegoroczna edycja jest kontynuacją Gadu-Dyktanda z ubiegłego roku, w którym rekordowa liczba uczestników rywalizowała między sobą o tytuł najlepszego znawcy polszczyzny. Więcej...

piątek, 05 września 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1227

Historia obecna w mediach – rok działalności bloga Historia i Media

W sierpniu minął rok działalności bloga Historia i Media (http://historiaimedia.org). To pierwsza polska inicjatywa opisująca nowe projekty wykorzystania komputerów i internetu w edukacji i nauce historycznej (digital history), analizująca obecność historii w mediach oraz informująca o nowych trendach związanych z upamiętnianiem historii - także w kontekście rekonstrukcji historycznych.

czwartek, 04 września 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1226

Intel przygotował uczniowski komputer

Intel wprowadza notebook przygotowany specjalnie dla uczniów chcących efektywniej przyswajać wiedzę. Urządzenie wyposażone jest w tablet, ekran dotykowy i funkcje wykrywania ruchu.

środa, 03 września 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1225

Badanie rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce

Rząd RP, za pośrednictwem największych polskich portali, zaprasza internautów do współtworzenia strategii rozwoju społeczeństwa informacyjnego.
Pięć największych polskich portali internetowych – Gazeta.pl, Interia.pl, o2.pl, Onet.pl, WP.pl, docierających łącznie do 99% polskich internautów – przeprowadzą wśród użytkowników polskiego internetu wspólną ankietę. Na prośbę MSWiA zbadają w niej oczekiwania i opinie internautów dotyczące kierunków rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce. Więcej...

wtorek, 02 września 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1224

Z e-learningu korzysta coraz więcej firm

Pracodawca, który chce podnosić umiejętności pracowników, nie musi ich kierować na zewnętrzne szkolenia. Może do tego wykorzystać e-learning. Potrzebne mu będą internet, taśmy audio/wideo czy CD-ROM-y. Pracownik z kolei sam może wybrać sposób i tempo nauki. Zobacz zapis dyskusji Gazety Prawnej z przedstawicielami firmy Learn Up.

poniedziałek, 01 września 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1223
Polecamy instytucje projekty platformy Archiwum