World of Warcraft ma więcej mieszkańców niż Grecja

W świecie gry World of Warcraft regularnie bywa ponad 11 mln graczy - poinformowała firma Blizzard, producent WoW. Z tym wynikiem wirtualny świat plasuje się na 74. pozycji na liście najludniejszych krajów świata - przed Grecją, Czechami czy Białorusią. Więcej...

piątek, 31 października 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1283

Czy internet zmienia Twój mózg?

Internet jest bez wątpienia jednym z największych wynalazków naszych czasów. Sieć w dużym stopniu zmieniła styl życia wielu ludzi, a okazuje się również że może odpowiadać za zmiany w funkcjonowaniu mózgu.

czwartek, 30 października 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1282

Powstanie wirtualne Muzeum Litzmannstadt Ghetto

Powstaje wirtualne Muzeum Litzmannstadt Ghetto. Ma być gotowe w przyszłym roku, w 65. rocznicę likwidacji przez Niemców getta w Łodzi. Pomysłodawcą i realizatorem projektu jest działający przy łódzkiej Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej Polski Uniwersytet Wirtualny oraz Dział Projektów Międzynarodowych uczelni. Więcej...

środa, 29 października 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1281

Poznań: E-learning w liceach to już rzeczywistość

Testy online robione w domu, dostęp do szkolnych bibliotek i dodatkowych materiałów, indywidualne konta uczniów - tak wyglądają pierwsze doświadczenia poznańskich szkół średnich we wdrażaniu technologii do codziennej nauki.

wtorek, 28 października 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1280

Ćwierć wieku z MS Wordem

Edytor tekstowy Microsoftu kończy 25 lat. Historia tej dominującej obecnie na rynku aplikacji sięga października 1983 r. Ojcowie Worda to Charles Simonyi i Richard Brodie. Pierwszy z nich w latach '70 XX w. wspólnie z Butlerem Lampsonem z Xerox Palo Alto Research Center opracował edytor tekstu typu WYSIWYG o nazwie Bravo. W 1981 r. Simonyi dołączył do Microsoftu, gdzie wspólnie z Billem Gatesem i Paulem Allenem wpadli na pomysł stworzenia pakietu aplikacji biurowych, obejmującego edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny i bazę danych.

poniedziałek, 27 października 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1279

Rusza konkurs Intersieć 2008/2009

Do 7 listopada trwa rejestracja uczestników Ogólnopolskiego Konkursu Informatycznego Intersieć 2008/2009. Jest on skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy interesują się informatyką, a rozwijając swój talent, wychodzą poza ramy szkolnego programu. Poprzednia edycja konkursu pokazała, że wśród uczniów jest wielu pasjonatów IT.

niedziela, 26 października 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1278

Nowa jakość telewizji online: oglądanie grupowe

Korporacja CBS ma zamiar wzbogacić swój serwis internetowy o możliwość w pełni interaktywnego, grupowego oglądania telewizji nadawanej strumieniowo. Usługa, nazwana tymczasowo "publicznym pokojami do oglądania" (ang. social viewing rooms), łączy ze sobą elementy czatroomu, wideokonferencji i standardowych transmisji strumieniowych - a wszystko po to, by zapewnić widzom nowe doznania, podobne do tych, których możemy doświadczać oglądając programy wspólnie z innymi osobami (red. w tym podczas zajęć dydaktycznych, z innymi uczącymi się).

sobota, 25 października 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1277

Szkoły słono zapłacą za pomysły RIAA i MPAA

Niektóre amerykańskie uczelnie będą musiały wydać nawet po 500 tys. USD rocznie na zrealizowanie obowiązków, nałożonych na nie po nowelizacji przepisów dotyczących prawa autorskiego - wyliczył serwis Inside Higher Ed. Szkoły będą musiały wydać po kilkaset tysięcy USD dlatego, że zmian w prawie zażyczyły sobie organizacje reprezentujące przemysł filmowy (MPAA) oraz fonograficzny (RIAA). Więcej...

piątek, 24 października 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1276

Poręczna drukarka tworzy w trzech wymiarach

Drukowanie trójwymiarowych przedmiotów w piance poliuretanowej to nic nowego. To znaczy nic nowego na skalę przemysłową. Najnowsza drukarka firmy Objet, Alaris30, technologię sprowadza na nasze biurka. Najnowszy model firmy Objet da się przenosić z miejsca na miejsce już dwóm osobom (80kg). Ale najważniejsze, że można "wydrukować" każdy przedmiot, jaki zaprojektujemy.

czwartek, 23 października 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1275

Zintegruj się w porze lunchu

Strona lunchtimers.com to ciekawa forma twórczego spędzenia przerwy w pracy dla tych, którzy nie mają czasu na kontakty międzyludzkie. Prosta witryna zawiera kilka gier dla zabicia czasu, ale jej główną atrakcją są trzy aplikacje online, dzięki którym wielu użytkowników może wspólnie wykonywać jedną czynność.
W pierwszym pokoju możemy poczuć się jak w przedszkolu, wspólnie z grupą anonimowych internautów z całego świata układając napisy z literek rozrzuconych po ekranie...

środa, 22 października 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1274

Wirtualna nauka, papierowy certyfikat

Kto powiedział, że wielogodzinna praca przeszkadza w studiach ekonomicznych? Dziś, aby wziąć udział w profesjonalnym kursie wystarczy uruchomić odpowiedni program i zalogować się na konto w systemie e-learningowy. Więcej na temat kursów e-learningowych NBP na łamach Dziennika.

wtorek, 21 października 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1273

NBPortal – źródło informacji

Portal Edukacji Ekonomicznej NBP jest najlepszym źródłem wiedzy ekonomicznej. Przejrzysty i czytelny produkt końcowy jest najczęściej odwiedzanym przez młodzież i nauczycieli źródłem wiedzy o gospodarce i bankowości.

poniedziałek, 20 października 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1272

Bezprzewodowy internet w każdej szkole?

Licealista, który na szkolnym korytarzu z laptopem na kolanach ogląda filmiki na YouTube, to widok na razie niespotykany w warszawskich szkołach. Być może niedługo to się zmieni...

niedziela, 19 października 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1271

Z praktyki e-learningu na platformie Moodle

W najnowszym wydaniu "e-mentora" zaprezentowany został artykuł, w którym omówiono doświadczenia Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu w zakresie kształcenia studentów na platformie Moodle. Punktem odniesienia są rozwiązania w zakresie nauczania przedmiotu Informatyka ekonomiczna na kierunku informatyka i ekonometria, z wykorzystaniem systemu ISOF (Informatyczny System Obsługi Firmy). Zachęcam do lektury.

sobota, 18 października 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1270

Telix.pl udostępnia książki za pomocą fotokodów

Jeden z polskich portali branżowych udostępnił 11 książek, które można pobrać za pomocą fotokodów. Zeskanowanie fotokodu powoduje wysłanie SMSa i w efekcie powrót MMSa z e-książką...

piątek, 17 października 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1269

Ruszył serwis Technonews.pl

Nowości technologiczne, informacje o nietypowych gadżetach i programach, ciekawostki o znanych postaciach z branży informatycznej - to wszystko można znaleźć w nowym serwisie Agory Technonews.pl.

czwartek, 16 października 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1268

Rusza akcja portalu Students.pl

15 października rusza akcja "Miasto Studentów" organizowana przez portal Students.pl należący do wydawnictwa Axel Springer Polska. Użytkownicy serwisu w drodze głosowania wybiorą najlepsze miasto do studiowania w Polsce.

środa, 15 października 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1267

Wirtualne Zakazane Miasto - nowy projekt IBM

Marzysz o podróży do Chin i wizycie w cesarskim Zakazanym Mieście? Teraz odległa o tysiące kilometrów dzielnica Pekinu stanie otworem przed każdym, kto ma dostęp do internetu. Wszystko dzięki nowemu projektowi firmy IBM (http://www.beyondspaceandtime.org/), która stworzyła wirtualną replikę zabytku.

wtorek, 14 października 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1266

Uczelnia z Nowego Sącza chce unowocześnić europejską edukację

Nowe technologie w szkołach i na uniwersytetach, w przedsiębiorstwach i prywatnych centrach szkoleniowych zamierza wprowadzać Europejski Instytut Technologii Edukacyjnej Wyższej Szkoły Biznesu NLU w Nowym Sączu. W przyszłości ośrodek będzie też sam kształcił specjalistów. WSB NLU oraz MyKnowledgeMap z Wielkiej Brytanii podpisały umowę spółki, na mocy której powstaje Europejski Instytut Technologii Edukacyjnej.

poniedziałek, 13 października 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1265

DAD – internetowy poradnik dla tatusiów

Powstał pierwszy sieciowy poradnik dla ojców – DAD. Przygotowała go łódzka Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna a dofinansowała Unia Europejska. Interaktywny poradnik przekazuje podstawowe informacje nt. opieki nad dziećmi. Dostępne są filmy, teksty opatrzone są komentarzem lektora. Dodatkowo można skorzystać z wiedzy dyżurujących ekspertów. Przewodnik jest darmowym serwisem online przeznaczonym przede wszystkim dla przyszłych ojców. Więcej na www.tatusiowie.pl.

niedziela, 12 października 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1264

Pierwsza polska szkoła językowa w Second Life

W tym tygodniu szkoła Lingualand otwiera pierwsze w Polsce kursy językowe w Second Life. Zajęcia w wirtualnym świecie to nowa, atrakcyjna, choć sprawdzona za granicą forma e-learningu – nauczania na odległość za pomocą sieci komputerowych. Oficjalna inauguracja szkoły w Second Life w poniedziałek, o g. 20, na rogu Szewskiej i Rynku w Second Krakowie.

sobota, 11 października 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1263

Z MEGAsłownika.pl można korzystać przez Gadu-Gadu

Z serwisu internetowego MEGAsłownik.pl można korzystać w komunikatorze Gadu-Gadu. Witryna ma w nim swoje konto, a tłumaczenie poszczególnych słów odbywa się jak zwykła rozmowa w tym programie. Więcej...

piątek, 10 października 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1262

Onet rozpoczyna współpracę z Da Vinci Learning

Serwis edukacyjny www.portalwiedzy.onet.pl rozpoczął współpracę online z kanałem telewizji edukacyjnej Da Vinci Learning, dostępnej w pakiecie "Dzieci" platformy cyfrowej n.

czwartek, 09 października 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1261

What's It Like to Work for an Online Campus?

If you've thought about moving to the online adjunct of your institution, or one of the big-name virtuals, here's what you'll need to consider.

środa, 08 października 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1260

45 proc. mieszkańców Polski korzysta z internetu

Około 45 proc. mieszkańców Polski korzysta z internetu. Ok. 70 proc. internautów odwiedza sieć codziennie lub prawie codziennie, a ponad 17 proc. deklaruje, że robi to kilka razy w tygodniu - wynika z badania przeprowadzonego przez ośrodek MillwardBrown SMG/KRC. Więcej...

wtorek, 07 października 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1259

U.K. classrooms test 'smart desks'

Classroom desks soon could serve as interactive computer screens sensitive to the touch of several students simultaneously, if a pilot project in Britain's classrooms is an indication of things to come.

poniedziałek, 06 października 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1258

Rusza ofensywa na rzecz bezpieczeństwa w szkołach

Rozpoczęła się 9 edycja programu Bezpieczeństwo dla Wszystkich. W ramach edycji do szkół trafi ponad 1000 pakietów edukacyjnych Droga i Ja. Pakiety edukacyjne to jedno z najbardziej wiarygodnych i najskuteczniejszych narzędzi służących do wychowania komunikacyjnego dzieci w wieku 6-12 lat. Zostały opracowane przez metodyków i ekspertów w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego i są rekomendowane przez MEN. Pakiety składają się z podręcznika dla nauczycieli, zeszytów ćwiczeń dla dzieci, plansz edukacyjnych i płyty DVD. Na podstawie pakietów nauczyciele mogą poprowadzić około 24 lekcji. Więcej...

niedziela, 05 października 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1257

Lifestyle Learning: Improve the Bottom Line With Behavioral Education

Academic education and professional degrees can impart the technical expertise necessary for on-the-job success, but ultimately, work styles and techniques are what drive productivity.

sobota, 04 października 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1256

Komputery dla uczniów ale tylko niektórych

Są środki na pilotażowy etap programu "Komputer dla ucznia" od września 2009 r. - poinformował podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Adam Leszkiewicz.
Rezerwa celowa przeznaczona na projekt w budżecie na przyszły rok wynosi 25 mln. Za te pieniądze zostaną zakupione komputery dla uczniów pierwszych klas gimnazjów. Więcej...

piątek, 03 października 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1255

Avoiding the 5 Most Common Mistakes in Using Blogs with Students

Blogging can be an effective tool for learning, but its benefits shouldn't be taken for granted. It takes careful planning and skillful management to make it work in an educational setting. Here are five of the most common mistakes for instructors to avoid when incorporating blogs into instruction.

czwartek, 02 października 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1254

Stary i nowy świat edukacji

Jeden z zasłużonych polskich działaczy oświatowych zwykł mawiać, że w Polsce do efektywnej edukacji wystarczy tablica, kreda i dobry nauczyciel. Powoli okazuje się, że chyba już tak nie jest. O ile jeszcze w XX wieku to twierdzenie może znalazłoby potwierdzenie, wydaje się, że w dzisiejszych czasach trudno byłoby je obronić. Inne są oczekiwania i wymagania ucznia czy studenta.

środa, 01 października 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1253
Polecamy instytucje projekty platformy Archiwum